czwartek, 24 marca 2016

Z tradycją za pan brat



Początek wiosny to wyjątkowa pora roku, czas budzenia się nowego życia. Zarówno w świeckiej jak i religijnej tradycji mamy w tym okresie wiele okazji do świętowania. Pierwszy dzień wiosny i topienie Marzanny, Niedziela Palmowa, Święta Wielkanocne, śmigus-dyngus, prima aprilis - polskie zwyczaje i obrzędy są niezwykle bogate, a dzieci są ich ciekawe. Warto rozmawiać o tradycjach, wyjaśniać je, pokazywać ich różnorodność. Dlatego dzisiaj chcę Wam polecić dwie książki, które mogą w tym pomóc. 

niedziela, 20 marca 2016

CZYTANIE - przyjemność czy obowiązek pierwszoklasisty?


Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, które dziecko musi opanować w szkole. Pierwsze lata edukacji to przede wszystkim nauka i doskonalenie techniki czytania, a następnie rozumienia tekstu. Nie łudźmy się - początki zazwyczaj nie są łatwe, a sukces naszego dziecka zależy w dużej mierze od naszego zaangażowania.

poniedziałek, 14 marca 2016

Zanurkować w błękicie



Czasami nachodzi nas wielka ochota na cięcie i składanie, rozrywanie, klejenie, mazanie, stemplowanie i ciapanie. Możemy to robić na Poddaszu i często robimy. Internet i nasza wyobraźnia są niewyczerpanym źródłem pomysłów. Ale nie o to przecież chodzi, żeby wszystko robić samemu. Poddasze to tylko mała cząstka wielkiego świata, świata pełnego ciekawych wydarzeń, miejsc i ludzi. Sobotni deszczowy poranek wcale nie musi być ponury. Wystarczy inspirująca przestrzeń, grupa pełnych zapału osób, by ZANURKOWAĆ W BŁĘKICIE.

wtorek, 8 marca 2016

Trochę słodka, ale bardziej gorzka - "Dzień czekolady"



8 marca - dzisiejsze święto skłania nas do rozmów o kobietach. Dlatego proponuję Wam dzisiaj książkę, w której losy głównego bohatera kręcą się wokół najważniejszych kobiet jego życia.

piątek, 4 marca 2016

Czy mniej znaczy więcej?



Tym razem padło na mnie. Czekałam na tę chwilę cztery dni. Cztery długie wieczory wypełnione ciekawostkami o lokomotywach. Młodszy nie odpuszcza, interesuje go tylko jedno. Mallard, Big Boy, 1825 rok, 200 km/h, Stephenson, tendrzak, Borsig - mam głowę pełną informacji, codziennie czytam "Wielką księgę pociągów", "Wielką księgę wielkich lokomotyw", "Głośny pociąg" i "Maltankę". Marzę już o książce z fabułą.  Starsza chyba coś wyczuła:    
- Mamo, dzisiaj ty mi czytasz.