piątek, 29 stycznia 2016

Bajki EzopaJakiś czas temu pisałam o "Wynalazcy" Jeana-François Martina. Zainteresowały Was jego ilustracje, dlatego dzisiaj chcę pokazać inną książkę tego artysty - "Bajki" Ezopa.Po bajki Ezopa można sięgać z różnych powodów - dla przyjemności, z chęci poznania klasyki gatunku, z powodów wychowawczych (wykorzystując moralizatorską funkcję bajek), czy wreszcie z obowiązku w szkole. Niezależnie od tego, co nami kieruje przy wyborze tej lektury, faktem jest jedno - twórczość Ezopa trzeba znać. To właśnie dzięki Ezopowi bajka wyodrębniła się jako gatunek literacki. Bez znajomości jego utworów nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć wielu innych tekstów kultury. Trzeba jednak pamiętać, że bajki Ezopa nie powstawały z myślą o dzieciach. Tworzone były dla dorosłych. Dlatego ja osobiście bardzo nie lubię wydań bajek Ezopa, które na siłę próbują przesłodzonymi ilustracjami dostosować się do kilkuletniego odbiorcy.  

"Bajki" Ezopa z ilustracjami Jeana-François Martina to książka wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim pięknie wydana, przemyślana i wyważona. To publikacja, która niejako "rośnie" razem z dzieckiem, która wychowuje świadomego kulturowo człowieka. Ta książka w równym stopniu spodoba się dzieciom, jak i dorosłym. Obraz współgra tu z treścią. Ilustracje oddają uniwersalizm bajek - zwierzęce postaci są umiejscowione w jakiejś nieokreślonej czasoprzestrzeni. Zresztą, zwierzęce są tylko twarze, reszta ciała ma zazwyczaj ludzki kształt. Ubranie także nie pozostawia wątpliwości, kim jest bohater utworu. Jean-François Martin odzwierciedla w swych ilustracjach alegoryczność utworów Ezopa.Bajka zwierzęca przedstawiając krótką scenkę, której bohaterami były zwierzęta, przekazywała tak naprawdę jakąś mądrość na temat ludzkiej natury. A natura ta jest podobna jak przed wiekami. W garniturach, białych kołnierzykach i eleganckich kapeluszach powinniśmy dopatrywać się konfrontacji ze współczesnością. Bohaterowie bajek napisanych w VI wieku p.n.e. odziani w atrybuty człowieka cywilizowanego, człowieka naszych czasów,  zyskują nowy wymiar - uświadamiają nam, że mimo upływu tysięcy lat ciągle posiadamy te same cechy charakteru, te same wady i słabości.


Na uwagę zasługuje także typografia oraz kolorystyka książki. Ale o tym fachowo i pięknie piszą specjaliści w uzasadnieniu werdyktu za przyznanie Bologna Ragazzi Award:
Doskonałe ilustracje rozbrzmiewające mocą tajemnych pieśni, linie pełne aluzji, intrygujące twarze, mistrzostwo w modulowaniu tonacjami, symfonia ochry i szarości – wszystko to skąpane jest w zniewalającym, spinającym całość surrealistycznym świetle. Ta książka – prawdziwa „bajka nad bajkami” – jest arcydziełem sztuki typografii perfekcyjnie łączącym w sobie piękno liternictwa z wyjątkową i pełną harmonii grą delikatnych, ulotnych barw.


Bologna Ragazzi Award (nazywana często literackim Oscarem) to nagroda, przyznawana za najciekawsze pod względem graficznym i edytorskim książki dla dzieci na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii. 

Jeśli lubicie klasykę i  chcecie mieć na półce "Bajki" Ezopa, to polecam Wam właśnie to wydanie.  


Bajki
Ezop
ilustracje: Jean-François Martin
adaptacja: Jean-Philippe Mogenet
tłumaczenie: Dorota Hartwich
Wydawnictwo Format

5 komentarzy:

 1. Jeszcze ich córce nie czytałam i szybko musze to nadrobić!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda kusząco! Choć Oli trochę musi jeszcze poczekać na takie lektury to ja chętnie bym ją przeczytała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam do zabawy, co prawda nie Ezop do wygrania, ale inne ciekawe książki dla dzieci w wieku szkolnym:
  http://madebybibi.blogspot.com/2016/02/uwaga-konkurs-ksiazki-do-wygrania.html#more

  OdpowiedzUsuń
 4. Liternictwo skojarzyło mi się z "Bahar" Agnieszki Ayşen Kaim, aż w pierwszej chwili pomyślałam, że to ten sam ilustrator, albo wydawnictwo, ale nic z tych rzeczy. ;) I ilustracje Martina rzeczywiście niesamowicie podkreślają klimat bajek.

  OdpowiedzUsuń