środa, 28 października 2015

Duchy, wampiry, czarownice



Duchy, wampiry i czarownice to nie tylko Halloween. Cokolwiek myślicie na temat tego święta, to musicie przyznać, że kultura masowa pełna jest fantastyki grozy. Lubimy się bać. Tak jak dorośli lubią sobie czasem obejrzeć horror, tak i dzieci lubią od czasu do czasu historie z dreszczykiem. W literaturze dla dzieci motyw wampira, czarownicy czy duchów jest bardzo często spotykany. Z okazji zbliżającego się Halloween przygotowałam zestawienie "strasznych" książek. 


1. "Wampir", Enric Lluch, Fernando Falcone (i cała seria Skrzynka Potworów od wydawnictwa Tako) - klimatyczne, mroczne ilustracje i historia wampira Władka, dla którego rozpaczliwa walka o przetrwanie sprowadza się do znalezienia odpowiedniego dentysty. W serii są również opowieści o czarownicy, zombi, duchu, wilkołaku i innych potworach. Moim zdaniem ilustracje znacznie ciekawsze niż tekst, ale mamy tu kilka ciekawych, odpotworzonych postaci, trochę nieporadnych, trochę zagubionych. Krótkie książeczki, w sam raz na jeden raz. 

2. "Jak pokonać czarownice?", Catherine Leblanc, Roland Garrigue (seria Strachy na lachy od Grupy Wydawniczej Foksal) - garść prostych rad, jak poradzić sobie w przypadku spotkania z czarownicą. Krótko i konkretnie. Na koniec jedno ćwiczenie praktyczne, dzięki któremu przekonasz się, jak łatwo pozbyć się czarownicy. W serii m.in. również "Jak pokonać duchy?" i "Jak pokonać wampiry?".



3. "Miejsce na miotle", Julia Donaldson, Axel Scheffler (Wydawnictwo EneDueRabe) - pamiętacie bestsellerowego "Gruffalo" tych samych autorów? Tu mamy podobny styl. W tej czarownicy po prostu się zakochałam, świetne są też zwierzaki, które przygarnia. Urocza z nich kompania. Szkoda, że tłumaczenie trochę kuleje, czasem gubi się rytm opowieści i można stracić wątek. Za to ilustracje pierwsza klasa. Na podstawie książki powstał film, znacie?


4. "Bal duchów", Natalia Usenko (seria Straszne rzeczy od Wydawnictwa Wilga) - ta książka, w odróżnieniu od wszystkich wcześniejszych, pokazuje naprawdę straszne duchy i potwory. Dla maluchów, które naprawdę lubią się bać. Wrażliwcom zdecydowanie nie polecam, oceńcie sami:
Ktoś wielką kością uderzy w dzwon
i wtem wypełzną ze wszystkich stron
zjawy i zmory, upiorne pnie
i będą tańczyć jak w strasznym śnie...



5. "Straszna książka, czyli upiorna zabawa w rymy", Małgorzata Strzałkowska (Wydawnictwo Czarna Owca) - rymowanki to jest to, co Mamę z Poddasza bawi najbardziej, a uzupełnianki/zgadywanki to jest to, co Dzieci z Poddasza po prostu uwielbiają. Bohaterami książki są strrrasznie niepoważne potwory - nie dość że stroją głupie miny, to jeszcze powyjadały kawałki tekstu. Koniecznie poznajcie Ducha, Upiorka, Paskudę, Rozbójnika i inne potwory. Co mnie trochę zdziwiło - jest wśród nich także Zosia, hmmm. I nawet opis się zgadza...


6. "W Straszydłowie", Agnieszka Frączek (Wydawnictwo Muza) - o ile wierszyk o Zosi uznałam za przypadkowy incydent, o tyle w miarę lektury Straszydłowa zaczęłam się nerwowo rozglądać po Poddaszu w poszukiwaniu ukrytej kamery. Może dla kogoś te wierszyki wydadzą się zabawne, ale we mnie wzbudzają dreszczyk grozy. Ktoś nas podgląda? Wścieklica Furiatka, Utytłak Plamisty i Chrapacz Susełko?! Toż to rodzina z Poddasza jak malowana! I nawet Kanalia Wodna w łazience grasuje.


7. "Domowe duchy", Dubravka Ugrešić, Iwona Chmielewska (Wydawnictwo Znak) - o tej książce wprawdzie pisałam niedawno (tu), ale nie sposób jej nie wymienić w tym zestawieniu. Niektóre domowe duchy mogą być bardzo uciążliwe, a nawet straszne (Podmuch, Indianin zza Fotela).

8. "Pora na potwora", Aleksandra i Daniel Mizielińscy (Wydawnictwo Dwie Siostry) - jeśli Wam mało wampirów, duchów i czarownic, to wymyślcie sobie własnego potwora! Mizielińscy ułatwiają sprawę i dają nam do dyspozycji swoisty kreator potworów. Próbowaliście? 


Co jeszcze dodalibyście do mojego zestawienia? 
Widziałam, że temat przewija się też w innych postach, które podobnie jak ten powstały w ramach projektu Przygody z książką 
https://dzikajablon.wordpress.com/2015/10/06/przygody-z-ksiazka-trzecia-edycja-projektu/

10 komentarzy:

  1. Dobrze, że zdecydowałaś zmienić temat :-) ten jest fantastyczny, tfu - tragicznie ;-) inspirujący post. Drenaż portfela murowany :-(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że o książkach o śmierci jeszcze kiedyś napiszę, już nie w ramach PzK. Zwłaszcza, że moja lista tyko częściowo pokrywa się z Twoją. A książki piękne i poruszające.

      Usuń
  2. No proszę, nie znałam Upiornej zabawy w rymy, a brzmi jak coś, co bardzo spodoba się w naszym domu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopowiadanie rymów do fajna zabawa. Czasem łatwo się domyślić odpowiedzi, a czasem można wymyślić coś całkiem innego i szalonego, co też pasuje :)

      Usuń
  3. Jaki fajny zestaw :) tę serię Tako miałyśmy ostatnio w rękach na targach książki, ale jakoś córce zabrakło przekonania czy odwagi ;-) ale szaleństwo z tymi duchami!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja też na początku bała się ilustracji, ale historyjka ją rozbawiła :)

      Usuń
  4. Pozycje z bardzo niepokojąco wyglądającymi ilustracjami, ale chyba o to w straszeniu chodzi :) Z całego zestawienia mamy Porę na potwora (świetna!) i znamy Jak pokonać czarownice? Reszta to dla mnie czarna magia, więc chętnie się zapoznam :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Czaderskie książeczki :) my to jesteśmy książkowe potwory i na bank się zaopatrzymy w te lektury. Sama chętnie poczytam :D

    OdpowiedzUsuń
  6. fajny zestaw. Nie znam ani jednej książki wszystko to nowosci dla mnie:D

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja akurat należę do tych osób, które nie lubią się bać, jak widzę, że film ma zaznaczone, że jest od 16 lat to przełączam kanał :)

    OdpowiedzUsuń