piątek, 14 sierpnia 2015

"My ludzie" Elizy Piotrowskiej - rzecz o różnorodnościZachwyca nas różnorodność w przyrodzie - podziwiamy wielość gatunków roślin i zwierząt, ich kolorystykę, niezwykłe kształty czy upodobania. Czemu z tym samym zachwytem nie patrzymy na różnorodność gatunku ludzkiego? Książka Elizy Piotrowskiej pomoże nam delikatnie wprowadzić dziecko w tematykę tolerancji i akceptacji różnorodności.Skąd w nas, ludziach, taka nieufność do inności? Może wynika ona ze strachu przed tym, co nowe, nieznane? Może nabywamy uprzedzeń w dzieciństwie obserwując i naśladując postawy swoich bliskich? A może to niezaspokojona potrzeba bycia akceptowanym wzbudza w nas niechęć do inności? Jak by nie było, rodzimy się ufni i ciekawi świata, bez bagażu uprzedzeń, a już po kilku, kilkunastu latach życia musimy się uczyć tolerancji.

Co jakiś czas warto uświadomić sobie, jak bardzo jesteśmy różnorodni. Warto sięgnąć wtedy po książkę "My ludzie".


Na Ziemi żyje 7 miliardów ludzi i każdy jest inny. Mówimy różnymi językami, wyznajemy różne religie, inaczej się ubieramy, inaczej jemy. Różnie reagujemy na te same sytuacje. Każdy z nas wygląda inaczej i każdy ma inną osobowość. Odmienność nie musi być powodem do obaw, co więcej - jest wartością, gdyż właśnie dzięki różnorodności świat nie jest nudny.
Książka "My ludzie" prowokuje do rozmów na temat kultur, religii, stylów życia. Co ważne, nie ma tu oceniania, porównywania pod kątem tego, co dobre, a co złe. Jest tylko suche przedstawienie faktów, z których wynika, że ludzie są po prostu różni. Małemu człowiekowi może to pomóc w umiejscowieniu i określeniu siebie zarówno w najbliższym otoczeniu (wygląd, wiek, charakter, upodobania), jak i w szerokim kontekście kulturowym (język, kolor skóry, religia).
Walorem książki są krótkie, ale niezwykle celne teksty, które są świetnym punktem wyjścia do dalszych dyskusji. Zabawne ilustracje i komiksowe wstawki nadają tej lekturze lekkości i uroku.


My ludzie
Tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo Czarna Owieczka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz