piątek, 29 stycznia 2016

Bajki EzopaJakiś czas temu pisałam o "Wynalazcy" Jeana-François Martina. Zainteresowały Was jego ilustracje, dlatego dzisiaj chcę pokazać inną książkę tego artysty - "Bajki" Ezopa.Po bajki Ezopa można sięgać z różnych powodów - dla przyjemności, z chęci poznania klasyki gatunku, z powodów wychowawczych (wykorzystując moralizatorską funkcję bajek), czy wreszcie z obowiązku w szkole. Niezależnie od tego, co nami kieruje przy wyborze tej lektury, faktem jest jedno - twórczość Ezopa trzeba znać. To właśnie dzięki Ezopowi bajka wyodrębniła się jako gatunek literacki. Bez znajomości jego utworów nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć wielu innych tekstów kultury. Trzeba jednak pamiętać, że bajki Ezopa nie powstawały z myślą o dzieciach. Tworzone były dla dorosłych. Dlatego ja osobiście bardzo nie lubię wydań bajek Ezopa, które na siłę próbują przesłodzonymi ilustracjami dostosować się do kilkuletniego odbiorcy.  

"Bajki" Ezopa z ilustracjami Jeana-François Martina to książka wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim pięknie wydana, przemyślana i wyważona. To publikacja, która niejako "rośnie" razem z dzieckiem, która wychowuje świadomego kulturowo człowieka. Ta książka w równym stopniu spodoba się dzieciom, jak i dorosłym. Obraz współgra tu z treścią. Ilustracje oddają uniwersalizm bajek - zwierzęce postaci są umiejscowione w jakiejś nieokreślonej czasoprzestrzeni. Zresztą, zwierzęce są tylko twarze, reszta ciała ma zazwyczaj ludzki kształt. Ubranie także nie pozostawia wątpliwości, kim jest bohater utworu. Jean-François Martin odzwierciedla w swych ilustracjach alegoryczność utworów Ezopa.Bajka zwierzęca przedstawiając krótką scenkę, której bohaterami były zwierzęta, przekazywała tak naprawdę jakąś mądrość na temat ludzkiej natury. A natura ta jest podobna jak przed wiekami. W garniturach, białych kołnierzykach i eleganckich kapeluszach powinniśmy dopatrywać się konfrontacji ze współczesnością. Bohaterowie bajek napisanych w VI wieku p.n.e. odziani w atrybuty człowieka cywilizowanego, człowieka naszych czasów,  zyskują nowy wymiar - uświadamiają nam, że mimo upływu tysięcy lat ciągle posiadamy te same cechy charakteru, te same wady i słabości.


Na uwagę zasługuje także typografia oraz kolorystyka książki. Ale o tym fachowo i pięknie piszą specjaliści w uzasadnieniu werdyktu za przyznanie Bologna Ragazzi Award:
Doskonałe ilustracje rozbrzmiewające mocą tajemnych pieśni, linie pełne aluzji, intrygujące twarze, mistrzostwo w modulowaniu tonacjami, symfonia ochry i szarości – wszystko to skąpane jest w zniewalającym, spinającym całość surrealistycznym świetle. Ta książka – prawdziwa „bajka nad bajkami” – jest arcydziełem sztuki typografii perfekcyjnie łączącym w sobie piękno liternictwa z wyjątkową i pełną harmonii grą delikatnych, ulotnych barw.


Bologna Ragazzi Award (nazywana często literackim Oscarem) to nagroda, przyznawana za najciekawsze pod względem graficznym i edytorskim książki dla dzieci na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii. 

Jeśli lubicie klasykę i  chcecie mieć na półce "Bajki" Ezopa, to polecam Wam właśnie to wydanie.  


Bajki
Ezop
ilustracje: Jean-François Martin
adaptacja: Jean-Philippe Mogenet
tłumaczenie: Dorota Hartwich
Wydawnictwo Format

5 komentarzy:

 1. Jeszcze ich córce nie czytałam i szybko musze to nadrobić!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć właśnie po to wydanie

   Usuń
 2. Wygląda kusząco! Choć Oli trochę musi jeszcze poczekać na takie lektury to ja chętnie bym ją przeczytała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam do zabawy, co prawda nie Ezop do wygrania, ale inne ciekawe książki dla dzieci w wieku szkolnym:
  http://madebybibi.blogspot.com/2016/02/uwaga-konkurs-ksiazki-do-wygrania.html#more

  OdpowiedzUsuń
 4. Liternictwo skojarzyło mi się z "Bahar" Agnieszki Ayşen Kaim, aż w pierwszej chwili pomyślałam, że to ten sam ilustrator, albo wydawnictwo, ale nic z tych rzeczy. ;) I ilustracje Martina rzeczywiście niesamowicie podkreślają klimat bajek.

  OdpowiedzUsuń